قارچ‌های سیلوسایبین // مجیک ماشرومز چیست ؟

قارچ‌های سیلوسایبین که به قارچ‌های روان‌گردان و قارچ‌های جادویی magic mushrooms هم معروفند حاوی مواد ایندولیِ روانگردان هستند . حدود چهل نمونه از این قارچ‌ها تا کنون شناسایی شده ولی مهم‌ترین آنها Psilocybe cubensis است که در بازار سیاه به عنوان ماده مخدر به فروش می‌رسد . سابقه استفاده از این قارچ‌ها به حدی باستانی است که حتی در نقاشی‌های روی دیواره غار‌ها هم اثر این قارچ‌ها دیده میشود . در بعضی از مراسم مذهبی افراد بومی مناطق مختلف جهان هم از این قارچ‌ها استفاده میشده . به دلیل خاصیت توهم‌زایی آن احتمالاً افراد استفاده کننده یک سری شهود بصری و توهمی را تجربه میکرده‌اند و آنها را به موجودات فرازمینی نسبت می‌دادند .

مجسمه تاریخی از قارچ سیلوسایین
قارچ سیلوسایبین

 

۱٫تاریخچه

استفاده از این قارچ‌ها اولین بار در شواهد باستان‌شناسانه‌ی موجود در بقایای یک سری قبایل ساکن در شمال آفریقا دیده شد . پس از آن و در کاوش‌های باستان‌شناسان در آمریکای میانه کشف شد که در دوران قبل از مسیح استفاده از این قارچ‌ها به شدت در آمریکای میانه رواج داشته . مایاها به شدت از این قارچ‌ها برای مصارف مذهبی استفاده می‌کردند . آزتک‌ها به این قارچ‌ها ، قارچ‌الهی می‌گفتند . بعد از حمله اسپانیایی‌ها استفاده از این قارچ‌ها ، همچون بسیاری دیگر از سنت‌های مذهبی قبل از مسیح به شدت سرکوب شد .اسپانیایی ها باور داشتند که این قارچ‌ها به آزتک‌ها اجازه ارتباط با شیطان را می‌دهند . اولین ورود این قارچ‌ها به متون پزشکی به سال ۱۷۹۹ بر می‌گردد . جایی که در انگلیس ،پدر یک خانواده اشتباها این قارچ‌ها را به جای قارچ‌های خوراکی در گرین‌پارک لندن چیده بود . پزشک معالج این خانواده میگوید که بعد‌ها کوچکترین عضو خانواده با حملات تشنجیِ خنده مداوم مواجه می‌شده .

در ۱۹۵۵ والنتینا و گوردون واسون نویسنده آمریکایی در یک مراسم مذهبی با قارچ شرکت کردند و از این ماده استفاده کردند .پس از آن یک مقاله  در مجله LIFE در مورد این قارچ‌ها به چاپ رساندند .پس از آن دانشمندان قارچ‌هایی که او از مکزیک با خود آورده بود را بررسی کردند و مواد موثر موجود در آن را سیلوسایبین و سیلوسین نامیدند .

روبرت گوردون واسون
روبرت گوردون واسون

 

در ابتدای دهه هفتاد میلادی بر اثر کار و مطالب منتشر شده از این دانشمندان، به یکباره این قارچ‌ها در کل جهان منتشر شدند و کتاب‌های بسیاری در مورد نحوه کشت وسیع این قارچ‌ها منتشر شد . هم اکنون قارچ‌های سیلوسابین یا مجیک ماشرومز یکی از پر استفاده ترین مواد روان‌گردان در جهان به حساب می‌آیند .

۲٫تأثیرات

تأثیرات این قارچ‌ها از اثر سیلوسایبین و سیلوسین ایجاد می‌شوند . وقتی سیلوسایبین هضم می‌شود تبدیل به سیلوسین میشود که سیلوسین باعث ایجاد تأثیرات روان‌گردان در فرد می‌شود . به دلیل مقاوم دارویی موقت بالایی که ایجاد میکند ، معمولاً افراد به سمت استفاده بیش از حد این مواد نمی‌روند ، زیرا با استفاده مداوم، لذت استفاده از آن به شدت کاهش میابد، به زبانی دیگر هر چه مصرف بالا تر رود ، اثرات ضعیف تر میشوند . این قارچ‌ها هیچ نوع وابستگی فیزیولوژیک یا روانی ایجاد نمیکنند. (اعتیاد)

مانند مواد روان‌گردان تأثیرات این قارچ‌ها روی افراد مختلف متفاوت است و هرکس می‌تواند تجربه روانی خاص خود را داشته باشد . اثرات روان‌گردان این قارچ‌ها معمولاً بین ۳ تا ۸ ساعت دوام می‌آورند ولی به دلیل اینکه سیلوسین مرکز دَرک زمان در مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، معمولاً این چند ساعت برای فرد بسیار بیشتر جلوه می‌کنند .

در یک نظرسنجی اینترنتی افرادی اعلام کردند که پس از استفاده از Hallucinogen persisting perception disorder  که یک بیماری توهمی-روانی شدید است رنج می‌برند ، ولی خب این بسیار غیر‌معمول است و هنوز ارتباطش با سیلوسین کشف نشده . در جدولی که مشاهده میکنیید قارچ‌ها کم‌خطر ترین مواد مخدر در بریتانیا ارزیابی شده اند .

HarmCausedByDrugsTable.svg

۲٫۱ تاثرات حسی

تغیرات چشمگیری در حس لامسه ، بینایی و شنوایی پس از نیم ساعت  از خوردن قارچ ظاهر می‌شود . از نظر بینایی می‌تواند شامل بهتر شدن کنتراست و قدرت رنگ‌ها ، دیدن حاله نور عجیب اطراف چراغ‌ها ، تیزبینی .گاهی اوقات فرد سطوح را موج‌دار ، لرزان و سوسو کننده می‌بیند . دیدن یک سری تصویر توهمی چه با چشم باز چه بسته . دیدن پس‌تصویر* توسط فرد هم ممکن است. صداها با شفافیت بیشتری شنیده می‌شوند . استفاده‌کنندگان ممکن است هم‌*حسی(حس‌آمیزی)** را نیز تجربه کنند.

*پس تصویر (Afterimage) یکی از توهّمات نورانی است که به حالتی اشاره می‌کند که تصویری، پس از اینکه از دید فردی خارج شده است، همچنان مشاهده می‌شود. یکی از پس تصویرهای متداول که به راحتی قابل تجربه است، هنگامی است که مدتی به یک منبع نور خیره می‌شوید و زمانی که نگاه خود را از آن بر میدارید، اثرات و تصویری از آن را همچنان مشاهده می‌کنید. در هنگام مشاهده‌ی پس تصویر، در مواردی که نور در محیط زیاد است، بستن چشم به احساس رنگ های پس تصویر کمک می‌کند.

**حس‌آمیزی (Synesthesia)‏ شرایطی عصب شناختی است که در آن تحریک یک گذرگاه حسی یا شناختی به تجربه‌ای خودبخود و بی‌اختیار در یک گذرگاه حسی یا شناختی دیگر می‌انجامد.در یک نمونهٔ متعارف از فرایند حس‌آمیزی، شخص اعداد یا شماره‌ها را به همراه رنگ‌هایی جدایی‌ناپذیر مشاهده می‌کنند.

۲٫۲ تأثیرات روانی

مانند LSD ، تأثیرات روانی این داروی‌روان‌گردان به شدت وابسته به فضای فرد و حس‌و‌حال درونی یا “فاز” است . یک محیط غمگین و اصطلاحاً منفی استفاده کننده را به حالت فاجعه‌باری فرو می‌برد و بالعکس محیط شاد و دوستانه و به اصطلاح مثبت لذت عجیبی به فرد می‌دهد .

۲٫۳ تاثیرات روحانی و رضایت از زندگی

در سال ۲۰۰۶ در آمریکا تحقیقی صورت گرفت و در آن تعدادی از افراد تحصیل‌کرده‌ی مذهبی که تا به حال از مواد روان‌گردان استفاده نکرده بودند را در یک مطالعه کنترل شده با سیلوسین تست کردند .افراد هشت ساعت تحت مطالعه بودند .

یک سوم افراد اعلام کردند که این تجربه یگانه‌ترین تجربه فوق‌زمینی آنها بوده و یک سوم دیگر هم اعلام کردند که به شدت از نظر روحانی تحت تاثیر قرار گرفته اند .

دو ماه پس از آزمایش ۷۹ درصد افراد افزایشی چشم‌گیر در سلامت روانی و کاهش افسردگی و استرس گزارش دادند و چهار ماه بعد هم‌چنان ۶۴ درصد اعلام بهبود وضعیت روحی و افزایش رضایت از زندگی کردند .

در حالی که ۲۲ درصد افراد در حین تست به ترس‌های عجیب و حالت پارانویا دچار شدند .

۳٫استفاده دارویی

افرادی استفاده دارویی سیلوسین را برای درمان تعدادی از مشکلات روانی توصیه کرده اند . مثلاً انواعی از سردرد‌های مزمن به این دارو جواب می‌دهند .هم‌چنین تحقیقات نشان می‌دهند که با استفاده از سیلوسین نشانه‌ های بیمار اختلال وسواسی جبری*  تا چندین ماه از بین می‌رود. همچنین سیلوسین از به عنوان یک ضد‌افسردگی قدرتمند ،در صورت استفاده کنترل شده، عنوان می‌شود .

*اختلال وسواس فکری یا عملی ( O.C.D)‏، یکاختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنینکمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارائی می‌انجامد.در اختلال وسواسی-فکری عملی افکار وسواس‌گونه و اضطراب‌آور با وسواس‌های عملی همراه می‌شود. این وسواس‌های عملی کارهایی وسواس‌گونه هستند که شخص برای کوشش در راه کاهش وسواس‌های فکری خود انجام می‌دهد. این کردارها تکراری و کلیشه‌ای و تا اندازه‌ای غیرارادی هستندوسواس شامل احساس، اندیشه یا تصویر ذهنی مزاحم است و اجبار شامل رفتاری آگاهانه و عودکننده‌است. ریشه بیماری وسواس اضطراباست و بیماری به دو شکل فکری و عملی بروز می‌کند. چنانچه بیمار در برابر انجام عمل وسواسی مقاومت کند، اضطرابش بیشتر می‌شود. گاهی اوقات کودکان هم دچار وسواس می‌شوند که معمولاً نشانه‌های آن رفتارهای پرخاشگرانه، تکرار کلمات و یا لجبازی با اطرافیان است.فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی برای کاهش اضطراب خود که ناشی از فکر مزاحم است، فعالیت دیگری انجام می‌دهد که اضطراب او را کاهش دهد که این خود می‌تواند به شدت اختلال کمک کند.تحقیقات نشان می‌دهد بین یک تا سه درصد جامعه ممکن است به اختلال وسواس فکری عملی مبتلا باشند.

۴٫دوز

دوز ماده موثر موجود در هر قارچ به طور متوسط بین نیم تا دو درصد وزن خشک قارچ را تشکیل می‌دهد .بین ۲ تا ۳ گرم قارچ یک دوز نرمال به حساب می‌آید .چهار تا هفت گرم دوز قوی و دوز بالای ۸ دوز قوی به حساب ‌می‌اید.

۵٫وضعیت قانونی 

سیلوسین و سیلوسایبین توسط سازمان ملل و کنوانسیون منع استفاده از مواد روان‌گردان جزو مواد خطرناک دسته‌بندی شده و فروش آن ممنوع گردیده . در کشور‌هایی همچون آمریکا و کانادا خرید و فروش این نوع قارچ‌ها ممنوع است . ولی نوع خشک نشده این قارچ‌ها در بسیاری از کشور‌ها مانند اتریش آزادانه به فروش می‌رسند .

مجیک ماشرومز
مجیک ماشرومز

۶٫مجیک ماشروم در ایران

برای درک وضعیت این قارچ‌ها در ایران شما رو به دیدن این پست دعوت می‌کنم .

 

مجیک ماشرومز
مجیک ماشرومز

10 دیدگاه در “قارچ‌های سیلوسایبین // مجیک ماشرومز چیست ؟”

  1. سلام من سالهاست افسردگی دارم و تمام داروهای مربوط به افسردگی را برایم تجویز کرده اند و متاسفانه بهبودیم حاصل نشده میخواهم این قارچ که ادعا میشه در بهبودی افسردگی بسیار موثراست را تهیه کنم لطفا راهنماییم بفرمایید متشکرم

  2. بنظر من هیچ چیز فرا تر از مجیک وجود نداره هرکی تجربه نداشته ضرر کرده البته باید با خودت کنار بیای وگرنه وضو بدتر میکنه

  3. age sharayete rohi nadarin nazanin ye etefaghate badi vasaton rokh mide age mese man bashin man takhribe mavad mokhaderam 13 sal bode hashish teryak metadon gol hame chi shishe ham ye 3 sali zadam badesh omadam samte gharch zadam kolan rikhtam be ham faz marg migiram rozi ye bar hame jaye badanam dard mikone ghalbam medam hame jam nemidonam che margame nazanin be jone azizam rast migam

  4. alanesham to bazar spor va printe tamamiye gharchaye Cubensis mojode Ecuador B+ Mckenaii Cambodia Albino A+ man khordam az har kodom ye bar eshtebah kardam ghalat kardam / akhatin bar ke khordam tobe kardamna be kasi azash tarif konam na masraf konam hala ba khodetone ma ta tahesh raftim

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *